Bedrník obecný

Přidáno: 03.05.2014

Historie: U Římanů patřil mezi pěstované léčivé byliny, protože platil za výborné kardiakum, vyznamenával se při ženských chorobách a pomáhal i mužům proti přílišné poluci a pro účinnější oplození. To mu zajistilo čestné jméno a dobrý odbyt. Ve středověku byl považován za ochranný a účinný prostředek proti moru.

Bdrník obecnýČeský název: Bedrník obecný 

Zkrácený název: BEDRNÍK 
Latinsky: Pimpinella saxifraga L.

 

Lidově: bedřina, bederenček, bedernice, bedrmon, bedrní hlíza, třebníček, bibinela, bibrník, boží fousy, halič, jednorožec, jestřábí krev, ochvat, pimpernela, sladká zelina, bedrmor.

 

Indikace: zmenšuje soudržnost ledvinových a močových kamenů, takže se začnou drolit a rozpadat. detoxikační prostředek, zbavuje tělo usazenin v dýchacích cestách zvyšuje sekreci sliznic, při bronchitidě, tiší kašel a chrapot při zánětu sliznice a zánětu průdušnice podporuje trávení a tvorbu žaludečních šťáv zevně hojivé účinky na lupénku, omrzliny, špatně se hojící rány kloktadlo při onemocnění dutiny ústní a hrtanu.

 

Lékové formy: Nálev - 1 KL drogy na šálek vroucí vody, vyluhovat 10 minut. Pít 2-3 x denně. Odvar - 1 KL do 1/4 l studené vody, vařit 1 minutu, 15 minut vyluhovat, osladit medem, pít 3 x denně. Tinktura - 20 - 25 kapek 4x denně Macerát - 1 KL na sklenici vroucí vody, macerovat 8 hodin, scedit, původní drogu znovu přelít sklenkou vroucí vody. Po 10 minutách scedit, oba výluhy spojit, osladit medem, pít z termosky během dne. Prášek - 2-3 x denně na špičku kulatého nože Kontraindikace: Při předávkování může dojít k fotosenzibilitě. Nevhodný v těhotenství, při a po zánětu ledvin. Droga není vhodná pro lidi horkokrevné (cholerické), protože tento účinek posiluje.

 

Léčivé přípravky:

 • Nálev

  Příprava: 1 KL drogy přelijeme šálkem vroucí vody, necháme vyluhovat 10 minut, přecedíme.
  Použití: 2-3 x denně. 
 • Odvar

  Příprava: 1 KL zalijeme  1/4 l studené vody, vaříme 1 minutu, necháme 15 minut vyluhovat. Osladíme medem. 
  Použití: Pijeme teplý 3 x denně.

 • Tinktura

  Příprava: 20 g hrubě práškované drogy přelijeme 200 ml 45% lihu a macerujeme 14 dní v dobře uzavřené láhvi na slunci nebo v teple. Poté přecedíme, drogu vylisujeme a přefiltrujeme. 
  Použití: 20 - 25 kapek 4 x denně. 

Zdroj: J.Bodlák, F.Severa, B.Vančura: Příroda léčí


Zpět na seznam článků
Copyright 2014 - 2020 © lecivebyliny.info